Jak usprawnić swój DZIEŃ? :)

05:22:00 Paweł Zieliński 0 Comments


Przesiadywanie na fejsie, przeglądanie śmiesznych filmików, portale z informacjami. 
Czas możemy marnować na wiele sposobów :) W dobie powszechnego dostępu do sklepów i wszelkiego rodzaju gadżetów możemy w łatwy sposób robić mnóstwo rzeczy nie ruszając się z fotela. Nawyki, które budujemy latami nie znikają w ciągu kilku chwil, jednak wszystko zależy od Ciebie. Jeśli zamierzasz biadolić jak to ciężko w życiu bywa, pamiętaj że to TY decydujesz jak spędzisz wolny czas. Internet nie wciąga Cię 
w wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem, sprzedawca w sklepie nie wybiera za Ciebie tego samego sprzętu elektronicznego, który znowu popsuje się po roku a twoi znajomi nie używają magii do tego byś kolejny raz pojechał z nimi w to samo miejsce, którego masz dosyć. Nawyki, to nie tylko poranne wstawanie lub słuchanie pozytywnej muzyki rano. To także przebywanie z jakimiś ludźmi, jeżdżenie do danego sklepu 
i wybieranie tych samych produktów. To TY podejmujesz decyzję, że korzystasz z tej czy innej rzeczy. Żadne reklamy, przesłania ani opowieści nie zmuszają Cię do tego :)


 Typowe nawyki, czyli co w trawie piszczy

Każdy z nas posiada pewien zestaw nawyków, które są bardzo popularne wśród wielu ludzi powodując stres, marnowanie czasu i mnóstwo nerwów. Większość z nich dotyczy każdego z nas, lecz wcale nie musi. 
To od Ciebie zależy, czy będziesz postępował jak "wszyscy" czy w taki sposób w jaki tego potrzebujesz :)

- Oglądanie informacji w tv na kliku kanałach
- Nieodkładanie rzeczy na miejsce 
- Zaczynanie kilku prac w domu jednocześnie
- Regularne kupowanie tych samych rzeczy w tych samych sklepach
- Odkładanie kilkunastu drobnych rzeczy na rano 
- Kupowanie rzeczy sugerując się tylko ceną
- Naprawianie rzeczy na szybko
- Kupowanie za dużych ubrań 
- Nie dbanie o swój wygląd 
- Zaniechanie lektury tradycyjnych książek 

Znasz to? :) Na pewno znalazłeś kilka czynności na powyższej liście, które powodują frustracje i stres 
w Twoim życiu, a jest tego zapewne więcej.


Trzy proste kroki

1. W pierwszej kolejności warto przeanalizować swój typowy dzień i rozpisać go na czynniki pierwsze. Na kartce papieru warto zamieścić wszystkie kolejne czynności i zadania jakie wykonujesz każdego dnia łącznie z godzinami. Gdy już to zrobisz przejdź do kroku drugiego.

2. Następny krok, to prosta matematyka, czyli sprawdzenie ile czasu potrzebujesz zazwyczaj na sen, i wszelkie rzeczy w ciągu dnia. Dzięki temu będziesz miał przed sobą analizę swojego własnego dnia. Nie potrzebujesz do tego zaawansowanej techniki, lecz czasu i chęci by wszystko dokładnie przestudiować. 

3. Trzeci krok to sprawdzenie po kolei każdej Twojej czynności pod kontem marnowania czasu i przydatności. Jeśli np codziennie rano szukasz ubrań i nie możesz zdecydować w co się ubrać zrezygnuj z tej czynności i przenieś ją na wieczór poprzedniego dnia. Przygotuj sobie wszystko by rano nie denerwować siebie i całej rodziny. Skoro korzystasz z internetu przez 3 godziny dziennie poruszając się po portalach społecznościowych oraz stronach ze śmiesznymi filmikami sprawdź, czy jest jakaś czynność w ciągu dnia, która potrzebuje więcej czasu, wtedy będziesz mógł zamienić bezsensowne siedzenie na produktywne działanie. 

Jak działa to na Ciebie?

Możesz nie zwracać na to uwagi i bagatelizować wszystko, ale na pewno chciałbyś mieś więcej czasu na coś co jest Twoim hobby bądź tanowi ważny element życia. Wypad na ryby z rodziną, jazda autem po torze albo wyjazd na Malediwy by odpocząć od pracy. Na to wszystko możesz znaleźć czas zmieniając nawyki w ciągu dnia. Z jednej zaoszczędzonej minuty zrobi się druga, z drugiej 8 potem całe pół godziny a na końcu będziesz miał wykonane wszystkie ważne zdania a na zegarku będzie godzina 14:00. Będziesz mógł poświęcić się swojej rodzinie, oraz wszelkim zainteresowaniom jakie potrzebowały czasu. Twój dzień stanie się przyjemnym wydarzeniem, które pełne będzie produktywności zaś stres jakiego doświadczałeś bardzo szybko zniknie :)


Pozdrawiam mega pozytywnie 


0 komentarze: