Minimalizm, sztuka czy potrzeba?Puste półki, brak jakichkolwiek ozdób, kilka ubrań i tyle. Tak według wielu wygląda minimalizm. Na szczęście to wcale nie jest prawda :) 

Minimalizm to nie tylko posiadanie małej ilości rzeczy, ale także

- porządek (masz mniej rzeczy, masz więcej miejsca i nie musisz żadnych upychać "po kątach"
- wiesz gdzie co masz ( gdy potrzebujesz nagle jakiejś książki, nie musisz szukać jej po całym domu pośród stosów rzeczy "przyda się" idziesz na półkę i bierzesz to czego potrzebujesz bo wiesz, że ZAWSZE tam jest.
- dużo mniej stresów i nerwów (nie musisz zastanawiać się, gdzie klucze od skrzynki, w którym miejscu zostawiłeś rachunek do zapłacenia, czy bilety do kina na seans za pół godziny)

Pamiętaj, że wszystko jest dla ludzi, ale wszystko należy traktować z umiarem, także minimalizm. Nie musisz mieć pustych półek i kilku rzeczy. Wykorzystaj ten temat na własny użytek. Pozbądź się starych ubrań/książek i rzeczy, które "przydają Ci się a nie używasz ich od lat" Pamiętaj, że nie potrzebujesz wszystkiego na raz. Gdy przeczytasz książkę możesz kupić nową, ale starej się po prostu pozbądź. Możesz też skorzystać z biblioteki, jeżeli są to książki np. przygodowe.

Im więcej masz rzeczy, tym mniej możesz skupić się na swoich planach i marzeniach. Gdy kolejny raz zawracasz sobie głowę kluczami, albo szalikiem, który "gdzieś zaginął" pomyśl, ile nerwów i czasu możesz zaoszczędzić, jeśli chodź trochę zmniejszysz ilość posiadanych rzeczy. wszystko przed Tobą dlatego poniżej przedstawiam Ci kilka sposobów na to by zacząć korzystać z minimalizmu.

1. Przejrzyj swoją szafę i półki pod kątem rzeczy, których nie używasz ponad rok. Jeżeli będzie Ci to niepotrzebne (stare ubrania, niewygodne buty, książki sprzed wielu lat itd) pozbądź się ich. Sprzedaj oddaj i spraw sobie więcej miejsca.


2. Spróbuj schować rzeczy, które posiadasz do szafek, tak aby jak najmniej było widoczne na zewnątrz. Dzięki temu zyskasz porządek wizualny i będziesz mógł spokojniej podchodzić do swoich zadań. Brak rozpraszaczy w postaci bałaganu to większa koncentracja na działaniu.

3. Spróbuj ograniczyć swoją garderobę/kuchnię itd do rzeczy, których najczęściej używasz i które naprawdę są Ci potrzebne. Jeżeli masz 5 książek kucharskich spraw, by w Twoim posiadaniu były tylko 3 (lub mniej) chyba, że naprawdę korzystasz ze wszystkich pięciu jakie masz.


Gotowy do zmiany? W takim razie trzymam kciuki za Twoje działania oraz wprowadzanie minimalizmu "na własnych zasadach" :) 

Pozdrawiam mega pozytywnie Paweł Zieliński

3 sposoby na lepszy poranekChcesz wstawać rano i działać? Chcesz realizować swoje zadania i cieszyć się z rezultatów? W takim razie zapraszam Cię do lektury dzisiejszego wpisu. Dzięki niemu dowiesz się co zrobić, by móc działać efektywnie z samego rana :)

Zacznijmy od tego, że chyba każdy na świecie chciałby wstać rano wypoczęty, pełen energii i od razu zabrać się do pracy. Nie ma przepisu idealnego na taki poranek, bo zawsze coś może ten nastrój zmącić. (brak snu, telefon z pracy, impreza za ścianą itd)  Poniżej przedstawiam Ci 3 sposoby na to, by jak najlepiej wykorzystać swoje możliwości właśnie rano.

1. Zapomnij o rzeczach nieistotnych. Nie rób zakupów, nie sprzątaj pokoju i nie odbieraj listu na poczcie. Zwróć uwagę tylko na takie zadanie, które są duże i wymagają od Ciebie większej ilości czasu. Gdy skończysz możesz zająć się tymi mniej istotnymi.

2. Przygotuj sobie wszystko poprzedniego dnia wieczorem. Ubrania do pracy, materiały na szkolenie, książkę do czytania w autobusie. Słowem wszystko to co zabiera Ci rano mnóstwo czasu i powoduje Twoją frustrację.

3. Nie zaczynaj pracy od razu, gdy otworzysz oczy. Zjedz dobre i pożywne śniadanie, odetchnij chwilę świeżym powietrzem i dopiero wtedy zacznij działać. 


Te trzy punkty to zestawienie 3 rzeczy, które zajmują nam czas  nerwy z samego rana przeszkadzając w pracy.

- zadanie mało istotne
- poszukiwanie rzeczy
- marna jakość jedzenia i przygotowania do całego dnia

Ciekaw jestem jakie Ty masz sposoby na to, by dobrze zacząć dzień i sprawić, że będzie Ci się chciało naprawdę pracować. Pozdrawiam mega pozytywnie i trzymam kciuki za wszelkie Twoje zadania zwłaszcza rano ;)

Jak pracować mniej i uzyskać lepsze efekty?

Któż z Nas nie chciałby pracować np. po 3 dni w tygodniu? ;) Reszta dni to hobby, odpoczynek albo coś innego. Czy da się tak działać? Zapraszam do lektury!


1. Po pierwsze czas.
Każdy z nas ma do dyspozycji taką samą ilość czasu w ciągu dnia, ale tylko od CIEBIE zależy na co przeznaczysz ten czas. Możesz siedzieć sobie oglądając śmieszne filmiki, przeglądać portale społecznościowe, czy po prostu oglądać telewizję. Możesz również wyznaczać sobie konkretne cele na konkretne dni i je realizować. NIKT ANI NIC nie stoi na przeszkodzie byś robił to drugie. To TWÓJ czas wykorzystaj go :)

2. Po drugie przygotowanie.

Jeżeli będziesz miał bałagan, jeżeli nie będziesz posiadał podstawowych narzędzi do pracy NIE UDA CI SIĘ skrócić Twojego czasu pracy. Szanuj to co robisz i przygotuj sobie wcześniej stanowisko pracy. Dobrze je wysprzątaj, przynieś wszelkie materiały i przygotuj wszystko to co będzie Ci potrzebne do działania.

3. Po trzecie TWÓJ PLAN
Spróbuj stworzyć swój plan. Nie musi być na pół roku, czy 5 lat. Spróbuj zrobić cokolwiek. Może to być plan na tydzień lub nawet jeden dzień. Stwórz swój własny i go zrealizuj. Zobaczysz, ile satysfakcji potrafi dostarczyć tak prosta rzecz, jak zrealizowanie celów na dany dzień.

Gotowy? W takim razie do dzieła! Nie marnuj życia, nie narzekaj i przestań obwiniać świat za wszystko. Realizuj swoje marzenia. Czasem powoli, czasem szybciej ale zawsze skutecznie! i tego właśnie Ci życzę. Byś mógł działać na 100%:)

Pozdrawiam mega pozytywnie Paweł Zielińśki